ابزار سایت


راهنمای_فنلاند

راهنمای فنلاند

به راهنمای فنلاند خوش آمدید! هدف این وبسایت جمع آوری اطلاعات راجع به زندگی در فنلاند است. اگر چه منابعی در این باره به زبانهای انگلیسی، فنلاندی، و حتی فارسی وجود دارند، هدف این راهنما جمع آوری منبعی غیر رسمی و صمیمانه تر به زبان فارسی است تا گره گشای مقیمان فارسی زبان فنلاند باشد. برای اضافه مطلب به این وبسایت کافی است عضو شوید! در حال حاضر همه مطالب در همین صفحه اصلی نوشته میشود. خیلی راحت دکمه ویرایش را بزنید و شروع کنید به اصلاح این متن یا مطالب جدید بنویسید! نگران نباشید هیچ چیز خراب نمیشود!

اقدامات پس از ورود به فنلاند

پس از ورود به فنلاند برای اولین بار، چند کار هست که باید انجام بشه…

- خروج از فرودگاه و پیدا کردن محل اقامت

 1. دریافت کد ملی فنلاندی.
 2. باز کردن حساب بانکی
 3. گرفتن خط موبایل
 4. دریافت کارت شناسایی فنلاندی
 5. تبدیل گواهینامه ایرانی به فنلاندی - بعد از شش ماه

دریافت کد ملی فنلاندی

هر شخص ساکن در فنلاند یک کدملی دریافت میکنه که برای انجام تمامی کارهای اداری و غیره داشتنش ضروریه. این کد ترکیبی از تاریخ تولد شخص و چهار عدد یا حرف الفبای لاتینه. مثلا: 221993-267W توجه داشته باشید که بدون این کد در فنلاند بسیار محدود خواهید بود. بنابراین بهتر است در اولین فرصت پس از ورود به فنلاند با مراجعه به نزدیک ترین اداره ثبت احوال برای دریافت این کد اقدام کنید. برای یافتن نزدیک ترین دفتر ثبت احوال در فنلاند روی این لینک کلیک کنید (به انگلیسی).

باز کردن حساب بانکی

در فنلاند حساب بانکی خیلی مهمه چون بدون حساب بانکی…

 • حقوق رو نمیشه از کارفرما گرفت
 • قبضهای تلفن و اجاره و غیره رو باید با کارمزد بالا و دستی پرداخت کرد
 • و از همه مهتمر از تایید هویت آنلاین نمیشه استفاده کرد

بنابراین خیلی مهمه که در سریعترین حالت یک حساب بانکی باز کنید.

بررسی بانکهای مختلف

بانکهای معروف در فنلاند اینها هستند:

 • اس پانکی لینک
 • نوردیا
 • دانسکه
 • او پ «اسوس پانکی»

آن‌فنلاند اس پانکی را توصیه میکند. چون از سایر بانکها کمتر در افتتاح حساب سخت گیری میکند، کارمزد خدماتش از همه کمتر است و به دلیل وجود شعبه هایش داخل فروشگاههای پریسما ساعت کاری طولانی دارند‌‌. مشکل اس پانکی اما فنلاندی بودن سایتش است. در حالی که نوردیا و دانسکه سایت انگلیسی دارند.

نکاتی راجع به فرد همراه

هنگامی که به شکل دانشجویی یا کاری اقامت فنلاند را کسب کنید، میتوانید همسر یا فرزندان خود را هم به فنلاند بیاورید. این موضوع اگرچه امتیازی برای همراهان حساب میشود، ولی این که پس از ورود به فنلاند این عزیزان چه باید بکنند سوال مهمی است. از لحاظ قانونی همراهان حق کار و تحصیل بدون محدودیت خواهند داشت. در صورتی که با اقامت کاری به فنلاند آمده باشید، همراه شما هم از همه مزایای قانون کار از جمله حقوق بی کاری برخوردار خواهد شد.

کار پیدا کردن در فنلاند

کار پیدا کردن یکی از مهمترین دغدغه‌های مهاجران در فنلاند است. برای دقیقتر شدن راهنماییها باید کارها را به دو دسته تقسیم کرد:

 • کارهای ساده و بی تخصص
 • کارهای تخصصی

کارهای ساده

کارهایی مثل نظافت، کار در رستوران، رساندن پیتزا به خانه ها و غیره از این دسته هستند. حقوق این کارها به شکل قانونی حداقل ساعتی نه یورو است. معمولا در این کارها هم دانستن زبان فنلاندی مهم است، ولی در بخشهایی مثل نظافت میشود فقط با دانستن زبان انگلیسی هم کار پیدا کرد. بهترین راه پیدا کردن این کارها مانند بقیه کارها از طریق آشناهاست.

کارهای تخصصی

برای پیدا کردن کارهای تخصصی هم داشتن آشنا خیلی مهمه. برای آشنا پیدا کردن میشه از شبکه‌های اجتماعی مثل لینکداین و تويیتر استفاده کرد. داشتن یک صفحه حرفه‌ای در لینکداین خیلی مهمه. بعد از این که صفحه لینکداین درست کردید باید شروع کنید کسایی رو که توی رشته شما فعال اند به فهرست دوستاتون اضافه کنید. فراموش نکنید که در موقعی که دنبال کار میگردید میتونید توی استتوس صفحه لینکداین بنویسید که دنبال کار هستید. همینطور توی تويیتر.

شهرهای فنلاند

در این قسمت نکات مهم راجع به شهرهای مختلف فنلاند نوشته میشوند.

هلسینکی، اسپو، وانتا

هلسینکی، اسپو و وانتا سه شهر کوچک و چسبیده به هم هستند که در مجموع محدوده پایتخت فنلاند را تشکیل میدهند. رفت و آمد بین این سه شهر بسیار رایج و معمولا سریع است. هلسینکی اصلی ترین شهر فنلاند است. بنابراین بسیاری از مردم برای کار هر روز از دو شهر اسپو و وانتا با قطار یا اتوبوس به این شهر می آیند. بیشتر مهاجران فنلاند در این سه شهر زندگی میکنند. و به طور کل برای دسترسی به کار و ابزار رفاهی زندگی در محدوده پایتخت انتخاب عاقلانه ای است.

وبسایتهای مفید در فنلاند

 • مسیرها و ساعتهای حرکت اتوبوس و مترو در هلسینکی. لینک
 • اداره مالیات لینک
 • رزرو وقت مراجع به پلیس لینک
 • صفحه «کمک به مهاجران تازه به فنلاند رسیده» در فیسبوک لینک
 • صفحه دانشجویان ایرانی فنلاند در فیسبوک لینک
 • وبلاگ آن‌فنلاند لینک

راههای مهاجرت به فنلاند

 • مهاجرت تحصیلی
  • تحصیل در دانشگاههای فنلاند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری.
  • هنوز (اوایل سال ۲۰۱۵) رایگان است
  • دانشجویان بسیاری از ایران در دانشگاههای فنلاند مشغول به تحصیلند
  • نه تنها دانشجو بلکه همسر و فرزندانش هم اقامت فنلاند را خواهند گرفت
 • مهاجرت پناهندگی
 • مهاجرت شغلی
  • باید با شرکتی در فنلاند قرارداد امضا کرده باشید
  • امضای قرارداد کاری از خارج از فنلاند کار ساده‌ای نیست.
 • مهاجرت ازدواجی

بازدید خانواده

اگر مسافر براتون میاد فنلاند که انگلیسی بلد نیست، برای تسهیل امور یک کاغذ بنویسید به انگلیسی روان بدید همراهش باشه. شامل… -سلام علک - من کی ام؟ (اگرچه توی پاسپورت نوشته) - کجا دارم میرم؟ - چرا دارم میرم؟ - شماره تماس کسی که دارم پیشش میرم.

منبع… پلیس خسته فرودگاه هلسینکی

قبلا بچه ها به من گفته بودن، ولی من به شماره پرواز و مقصد بسنده کرده یودم، و مسافر اذیت شده بود کمی در فرودگاه.

کتابخانه‌های فنلاند

کتابخانه‌های عمومی و دانشگاهی فنلاند به روی همه مردم بازند. گرفتن کارت کتابخانه در تمام شهرها و دانشگاهها رایگان و بسیار راحت است. جالب اینجاست که در کتابخانه‌های فنلاند کتابهای فارسی هم پیدا میشوند. علاوه بر کتاب، از کتابخانه فیلم و موسیقی هم میتوان امانت گرفت. در برخی کتابخانه ها حتی ابزار کار مثل چکش و مته هم امانت میدهند. پس از ثبت نام در کتابخانه، میتوانید همه کتابهایی که در کتابخانه موجود است را برای مدتی امانت بگیرید. که معمولا حدود سه هفته است. در صورت عضویت امکان تمدید سفارش از طریق سایت کتابخانه هم میتوانید اقدام کنید. ضمن این که چون تمام شعبه های شهر به هم متصل هستند، انلاین میتوانید کتابهایی را که در شعبه های دیگرند را نیز سفارش دهید. خود کتابخانه به رایگان کتاب مورد نظرتان را به نزدیکترین شعبه به شما می آورد.

مالیات در فنلاند

کشور فنلاند با مالیاتی که از درآمد مردم میگیره خدمات به مردم ارایه میکنه. مالیات بر درآمد بحث مهمیه در فنلاند. همه باید مالیات بدهند. و کارهایی که غیر رسمی انجام میشه و مالیاتی براش پرداخت نمیشه به کار سیاه یا خاکستری معروفند که از لحاظ اجتماعی و قانونی به شکل خیانت در حق دولت و ملت بهشون نگاه میشه. سیستم مالیات بر در آمد از جانب کارگر/کارمند به طور خلاصه به این شکل کار میکنه…

 1. پیدا کردن شغل و انجام صحبتهای اولیه راجع به حقوق و غیره با کارفرما
 2. مراجعه کارگر به اداره مالیات
  1. اعلام پیش بینی حقوق در سال مالی جاری به اداره مالیات. مثلا اگر قراره ماهی دو هزار یورو حقوق بگیرید، درآمد پیش بینی شده شما میشه بیست و چهار هزار یورو در سال. محاسبه درصد مالیات پرداختی بر اساس پیش بینی شما و صدور کارت مالیات
 3. تحویل کارت مالیات به کارفرما. از این به بعد هر ماه بنا به درصدی که روی کارت مالیات نوشته شده هر ماه کارفرما اون مبلغ رو کم میکنه و میده به دولت
 4. دریافت نامه صورت حساب مالیات در ماه آوریل یا می
  1. در ماه آوریل یا می هر سال، همه ساکنین فنلاند نامه‌ای دریافت می‌کنند که توی اون اداره مالیات اعلام میکنه چقدر مالیات در سال مالی گذشته پرداخت کردید، و با توجه به مبلغ پرداختی چقدرش اضافه یا کم بوده. اگر کم مالیات داده باشید باید بقیه اش رو بدید به دولت. اگر زیاد داده باشید دولت بهتون بر میگردونه. برگشت پول در ماه دسامبر انجام میشه. توجه داشته باشید که گاهی لازمه به دولت شماره حساب اعلام کنید برای برگشت پولَ، اینه که باید این فرم رو بخونید که البته به فنلاندیه ولی در صفحه اداره مالیات فنلاند میتونید یک نسخه از اون نامه رو به زبون انگلیسی ببینید لینک

خانه‌های دانشجویی

همه دانشجویان در فنلاند حق اجاره کردن خانه‌های دانشجویی را دارند که معمولا از قیمت اجاره در بازار آزاد پایین‌تر است. در صورتی که دانشجو تنها باشد، معمولا یک اتاق می‌گیرد در یک خانه دو یا سه اتاقه، که در آن دو یا سه دانشجویی دیگر زندگی می‌کنند. در صورتی هم که دانشجو متاهل باشد / دوست دختر، پسر داشته باشد، میتواند آپارتمانی مستقل اجاره کند. معمولا در هر شهر یک شرکت خاص مسول تامین خانه برای دانشجویان است. به عنوان مثال شرکتی به نام هواس لینک تمامی دانشجویان پایتخت فنلاند (هلسینکی، اسپو، وانتا) را پوشش می‌دهد.

خرید خانه در فنلاند

در این نوشته یک نمونه از معامله خرید خانه توضیح داده شده. لینک

خورد و خوراک در فنلاند

در فنلاند بخش اصلی غذا به طور سنتی سیب زمینیه. یعنی معادل برنج در ایران میشه پوره سیب زمینی. به همین دلیل سیب زمینی در انواع مختلف و با قیمتهای خیلی ارزون در همه مغازه ها پیدا میشه. میوه های بومی فنلاند به نظر من توت فرنگی و انواع تمشک و سیب و خیار هستند. که اونم البته خیارهای سالادی . جدا از توت فرنگی و سیب و خیار و گوجه و ریشه جات همه چیز از خارج وارد میشه. اگر توت فرنگی میوه مورد علاقه تون باشه تابستانها دقیقا در مرکز بهشت توت فرنگی دنیا خواهی بود.

مشابه مواد غذایی ایرانی

اگر چه بسیاری از مواد غذایی ایرانی یا شرقی در فنلاند از مغازه‌های شرقی قابل خرید هستند، ولی در صورتی که محصولی را در مغازه‌های عادی پیدا کنید که همان طعم مورد نظرتان را بدهد، از لحاظ وقت و هزینه به نفعتا خواهد بود. در این بخش معادلهای موجود برای مواد غذایی موجود در ایران لیست میشود.

حلوا شکری

حلوا شکری ظاهرا به جز ایران در یونان هم خیلی طرفدار داره. به همین دلیل در مغازه های معمولی به سادگی پیدا میشه. برای پیدا کردنش معمولا باید در بخش پنیر و کره دنبال کلمه حلوا بگردید.

تجربه دندان پزشکی در فنلاند برای اشخاصی که همراه داشنجو هستند

در فنلاند اگر بیمه نداشته باشید لازم است که خودتان را بیمه کنید و بهترین بیمه هم «swisscare» می باشد متاسفانه این بیمه برای همراه و همسر دانشجو برای هر نفر بالع، باید ۱۲۰۰ یورو برای یکسال پرداخت کنید و ساپورت از دندانپزشکی هم برای یکسال صرفا ۵۰۰ یورو است برای همین خدمات دندانپزشکی آزاد را باید استفاده کرد. استفاده ازخدمات «kela» در شرایط اضظراری برای تمامی ساکنان فنلاند وجود دارد که به صورت پستی هزینه فعالیت رو بعد از انجام خدمات به آدرس پستی شما به صورت فاکتور ارشال می کنند و شما تا یک تاریخی می توانید فاکتور مربوط به «kela» را پرداخت کنید نکته ای که در مورد «kela» وجود دارد این است که «kela» در رابطه به ترمیم های پزشکی کاری از پیش نمی برد وصرفا چاره ای برای رفع درد و یا عمل جراحی اضطراری می باشد بند براساس تجربه و پیشنهاد «kela» به مرکز دندانپزشکی «oral» رفته و نسبت به دریافت نوبت از آنها خدمات دندان پزشکی دریافت کردم که هزینه های آن تقریبا سی درصد از هزینه های ایران بالاتر است و جایی که فعالیت های زیبایی و روکش گذاشتن برای دندان پیش می آید قیمت ها به طور شگفت زده ای زیاد می شود در کل داشتن کار در فنلاندبرای همراه دانشجو تا حدودی از اتلاف پول و زمان شما بسیار صرفه جویی می کند در غیر اینصورت اگر همراه دانشجو هم در فنلاند نیز دانشجو باشد از نظر بیمه می تواند از خدمات بیمه داشنجویی و دانشگاه استفاده کند شما می توانید قیمت های آزاد دندان پزشکی رو از سایت «Oral» فنلاند جستجو کنید و همچنین پرسنل بسیار با تجربه و خوش برخوردی نیز دارند

شهروندی

دوستی در تماس با اداره پلیس سوال و جوابهایی راجع به گرفتن شهروندی فنلاند داشت که اینجا نقل میکنیم:

سلام. من امروز پلیس بودم و سوالاتی پرسیدم که بسیار مهم بودن واسم. اینجا پاسخ هارو میذارم شما هم استفاده کنید.

۱. در صورتی که فارغ تحصیل شده باشید، پلیس بلافاصله با قرارداد پرمننت به شما ویزای نوع A چهار ساله میده. این ویزا هیچ گونه محدودیتی نخواهد داشت و شما میتونید برای مثال اشپزی یا روزنامه نگاری یا هر شغل دیگری رو انجام بدید بدون نیاز به درخواست مجدد ویزای کار. قرارداد اگر تمپورری هم باشه تمام شرایط شبیه خواهد بود منهای زمان ویزا که طبیعتا تا انتهای قراردادتون خواهد بود.

۲. در صورتی که فارق تحصیل نشده باشید،‌ پلیس نیازمند تصمیم اداره کار میبایستی باشه، که تا ۶ ماه هم ممکنه طول بکشه (کیس من ۵ ماه بود). نوع ویزا بسته به تصمیم اداره کار داره. من با اداره کار تماس گرفتم و اینو بهم گفتن:

«If you have a temporary contract, we always grant B status. However, if you have a permanent contract, 99.9% of the time we give A status.»

با قرارداد پرمننت به شما ویزای نوع A به احتمال ۹۹ درصد به مدت یک سال داده میشه. سال بعد، در صورتی که فارغ تحصیل شده باشید، شامل بند ۱ میشید و مشکلی نیست. اما اگر نشده باشید، دوباره کیس شما به اداره کار میره ولی این بار ۴ ساله صادر میشه. با قرارداد تمپورری به شما ویزای نوع ‌B کاری داده میشه. ویزای شما تا انتهای قرارداد تمپورریتون هست.

این ویزا فقط به industry کار فعلیتون وابسته هست. مثلا، برای برنامه نویسی ICT-Professionals هست، که اگر بخواید که کار در یک industry دیگه بگیرید باید دوباره اپلای کنید برای ویزا.

3. زمان ویزای جدید شما، در صورت صبر برای اداره کار، از روزی شروع میشه که پلیس decision رو گرفته. مثال:‌ شما ویزای ‌B نوع کاری دارید. ۱ ژانویه اپلای میکنید. 1 ماه می نتیجه اداره کار میاد و پلیس هم همون روز decision رو میگیره. شما ویزای B تون اگر ۱ مارچ هم تموم شده باشه، از ۱ مارچ تا ۱ ماه می ویزاتون همون B حساب میشه. و از ۱ ماه می A. 4. اگه در حین اینکه پروندتون توی اداره کار هست فارق تحصیل شدید میتونید برید اداره ی پلیس و اونها پروندتون رو پس میگیرن و طبق بند ۱ بهتون پرمیت میدن.

5. این مورد رو مطمین نیستم چون افیسر اسم دقیق امتحان زبان رو نمیدونست. اما به من گفت سیتیزنشیپ (http://www.migri.fi/…/applyin…/requirements/residence_period) ۵ سال (continuous) هست با امتحان زبان YKI testi.

اگر (You have the required language skills and strong ties with Finland) داشته باشید میشه ۴ سال (continous) اما تو کیس شما که tie خاصی نداری‌ (تحصیل و مدرک از اینجا حساب نمیشه) فقط زبان رو اداره مهاجرت مد نظر قرار میده و واسه اون شما زبانت باید highest level باشه. دو بار پرسیدم اسم امتحانش چیه گفت نمیدونم. اما هرچی سایت migri رو میخونم چیزی نمیبینم از این نظر. دوستانی که تجربه دارن که با ۴ سال (continous) سیتیزن شدن ممنون میشم تجربه خودشونو در میون بذارن.

6. اگر وقتی ویزای کاری مثلا ۴ ساله دارید و کارتونو از دست بدید، پرسیدم که باید اطلاع بدیم به پلیس،‌ پاسخ مثبت بود. بعد پرسیدم شما پرمیت رو terminate میکنید و باید برگردیم، کلی توضیح داد و به این نتیجه رسیدم که به نظر افیسر مرتبطه. اما گفت که در حال حاظر که این کار رو نمیکنیم ما ( یعنی کسی کاری به ویزاتون نداره‌ ). ظمن اینکه چه مدت کار کردید هم تاثیر داره. در مجموع، این حس رو بهم داد که مگه دیوانه ایم ادمی که کار کرده چندین سال اینجا بوده رو ویزاشو کنسل کنیم.

سلام. من امروز زنگ زدم اداره مهاجرت ( که مسیول بررسی پرونده های شهروندی هست‌) و این مورد strong ties رو سوال کردم ( که با داشتنش به جای ۵ سال continuous میشه با ۴ سال هم اپلای کرد ).

۱. هیچ لیستی از دلایلی که tie قوی حساب بشه نیست و در نهایت نظر اون افیسری که پروندتون رو بررسی میکنه مهمه و اینکه به نظر افیسر شما tie قوی داری یا نه. ۲. با تاکید شدیدی که روی بند ۱ کرد، گفت ولی مثلا اگر والدینی پدربزرگ مادربزرگی همسری (‌ یعنی انسانی که الان فنلاندیه و شما یک ربطی با هم دارید) میتونه دلیل قوی حساب شه.

۳. زبان در حد مینیمم هایی که در سایت هست به هیچ عنوان قابل قبول نیست. مینیمم ها فقط شما رو eligible میکنه واسه سیستم ۵ ساله، اما اگه grade تون تو YKI testi خیلی خوب باشه ( خوب، نه عدد، چون در نهایت بند ۱) این ممکنه برای افیسر دلیلی بر tie قوی شما باشه که انقدر زبان فنلاندی شما خوبه.

۴. من پرسیدم یکی که دانشجو بوده اینجا مدرک گرفته و مثلا در زمان اپلای کار دایم داره و نمره زبانش هم خوبه ( و باز هم بند ۱ رو مجبور بودم بگم وگرنه خودش به من اشاره میکرد!‌‌ :)‌ ) ایا این مجمویه tie قوی حساب میشه گفت شاید بشه، اره.

۵. اگر identity تون مشخص باشه (پاسپورت داشته باشید مثلا) پروسه در حال حاظر ۹ ماه هست. اگر نداشته باشید ۱۸ ماه. ماکسیمم ۲ ماه قبل از اینکه ۴ یا ۵ سال اقامتتون تکمیل بشه و eligible بشید میتونید اپلای کنید واسه شهروندی (این قانون نیست recommendation هست اما اگه ۶ ماه زودتر اپلای کنید ممکنه ریجکت شید به خاطر ناکافی بودن زمان اقامت).

سوالهای متداول

سوالهای متداول آیا فنلاند دانشگاهاش مجانیه؟

متاسفانه از سال ۲۰۱۷ میلادی دانشگاههای فنلاند مجانی نخواهد بود.

http://www.studyinfinland.fi/tuition_and_scholarships/tuition_fees

خرج زندگی دانشجویی در فنلاند چقدره؟

دولت فنلاند معتقده هر دانشجو حدودا ماهی ششصد یورو خرج داره. قسمت اصلی خرج اجاره خونه است که برای یک نفر دانشجو میشه بین دویست تا چهارصد یورو! اگر خونه ارزون گیرتون بیاد با چهارصد یورو هم میتونید اولش بگذرونید.

یکی از دوستان یک تحقیقی کرده بود راجع به هزینه زندگی که میانگین مخارج دانشجوها رو ۳۷۴ یورو درآورده بود.

چطور در فنلاند کار ساده پیدا کنم؟

برای کار ساده در فنلاند، بهترین راه پرس و جو کردن از کساییه که کار دارند. معمولا سه جور کار رو میشه بدون دونستن فنلاندی پیدا کرد:

– پخش پیتزا – نظافت – پخش روزنامه

بهترین راهش اینه که با خارجیهایی که یکی از این کارها رو دارند دوست بشید تا بتونن کمکتون کنند شما هم کار بگیرید.

کدوم دانشگاه رشته بیزنس یا مارکتینگ داره؟

سوال سلام میشه درباره رشته مارکتینگ و اینکه کدوم دانشگاه ها این رشته رو دارن در فنلاند بهمون توضیح بدید؟ من خیلی گشتم بیشتر بیزینس داشتن تا مارکتینگ . یعنی برای لیسانس این بود برای فوق مارکتینگ زیاد بود اما لیسانس نه ممنون میشم توضیح بدید

جواب

سلام رشته اینترنشنال بیزنس که تقریبا همه دانشگاههای فنلاند در مقطع لیسانس ارائه میدن، بخش زیادی از واحداش مربوط به بازاریابیه. اگر علاقه به مارکتینگ داری باید از اون رشته شروع کنی.

من از فنلاند پذیرش دانشجویی گرفتم، میتونم همسر و بچه‌هام رو هم بیارم؟

بله. ایرانیهای زیادی رو دیدم که همزمان، با همسر و بچه‌هاشون ویزا گرفتند و اومدند فنلاند.

کدوم شهرهای فنلاند بهتره؟

برای مهاجر، با فرض این که کار پیدا کردن مهم باشه براش، و معاشرت کردن و مسافرت رفتن، بدون شک پایتخت فنلاند یعنی هلسینکی رو توصیه می‌کنم. بعد از اون هم شهرهای تامپره و تورکو.

به طور کلی لیست شهرهای پیشنهادی من به این ترتیبه، که از پایتخت شروع میشه و کم کم دور میشه:

– هلسینکی

– تامپره

– تورکو

– لاپنرانتا

راهنمای_فنلاند.txt · آخرین ویرایش: 2019/09/28 06:07 توسط no