کلمات کلیدی مهاجرت به فنلاند

برای آمدن و ماندن در فنلاند به مدارکی نیاز دارید که اداره مهاجرت فنلاند یا سفارت فنلاند در ایران صادر می‌کند. در این نوشته انواع مختلف این مدارک و مجوز‌ها رو توضیح می‌دهیم.

توجه کنید که ما وکیل نیستیم و اینها فقط دانسته‌های تجربی است. وظیفه خود شماست که قانون به روز مربوط به زمانی که می‌خواهید اقدام کنید را از منابع اصلی مثل میگری جویا شوید.

ویزا

Visa | Visumi

برای سفر کوتاه مدت به فنلاند باید قبل از سفر ویزا بگیرید. توجه داشته باشید که ویزا نهایتا نود روز میتواند شما را در فنلاند نگه دارد. برای مدتهای طولانی‌تر باید اجازه اقامت بگیرید‌. توجه داشته باشید که ویزا انواع مختلف دارد و توسط سفارت فنلاند در ایران یا یک شرکت واسطه مورد اعتماد سفارت در تهران صادر می‌شود. و معمولا به شکل برچسبی در گذرنامه است. ویزای فنلاند برای رفت و آمده به کل کشورهای حوزه شنگن معتبر است.

نمونه برچسب ویزای فنلاند
نمونه ویزای فنلاند. منبع ویکیپدیا

میگری / اداره مهاجرت فنلاند

Migri

توضیح کلمه میگری ضروری است. تمامی پرونده‌های مربوط به انواع اجازه اقامت و شهروندی و موارد مشابه به دست این اداره یعنی اداره مهاجرت فنلاند بررسی می‌شود. همیشه سعی کنید اطلاعاتتان را با سایت این اداره تطبیق بدهید چون همه پستهای در اینترنت و حتی راهنماییهای سفارت فنلاند در ایران ممکن است اشتباه داشته باشد یا قدیمی شده باشد ولی این اداره همیشه به روز است چون کارشان این است https://migri.fi سایت میگری تمام اطلاعات را به زبان انگلیسی هم دارد.

اجازه اقامت

Residence permit | Oleskelulupa

اگر بیشتر از نود روز بخواهید در فنلاند بمانید باید قبل از سفر برای گرفتن اجازه اقامت اقدام کنید. اجازه اقامت انواع مختلفی دارد. مثلا اجازه اقامت دانشجویی، کاری، پیوستن به خانواده و غیره. دانستن تفاوت بین ویزا با اجازه اقامت مهم است. مدت زمان اجازه اقامت معمولا یک یا دو سال است و بنا به نیاز مجددا تمدیدمی‌شود. برای توضیح بهتر انواع اجازه اقامت به سایت میگری مراجعه کنید.

اجازه اقامت، هر نوعی که بخواهد باشد به شکل یک کارت صادر می‌شود که روی آن نوعش را نوشته.

کارت اجازه اقامت فنلاند
نمونه کارت اجازه اقامت فنلاند

اقامت موقت / نوع ب

Temporary residence permit (type B) | tilapäinen oleskelulupa B lupa

از نظر فنلاند معمولا کسی که در فنلاند درآمد کسب نمی‌کند، اقامتش موقت محسوب می‌شود. به طور مثال اقامت دانشجویی در فنلاند. در این گونه اقامت یک سری امتیازات به فرد تخصیص نمی‌گیرد. با ایجاد تغییراتی مثل پیدا کردن کار یا ازدواج کردن با کسی که شهروند فنلاند است می‌توان اقامت موقت را به اقامت پیوسته تبدیل کرد.

اقامات پیوسته / نوع الف

Continues residence permit (type a) | Jatkuva oleskelulupa (A lupa)

این نوع اقامت از لحاظ امتازات قانونی و اجتماعی بالاترین نوع است و معمولا به کسانی داده میشوند که در فنلاند کار می‌کنند. یا همسر کسی هستند که همین نوع اقامت و یا شهروندی فنلاند را دارد.

اجازه اقامت دائم

permanent residence permit | Pysyvä oleskelulupa

این نوع اجازه اقامت تاریخ انقضا ندارد و تا آخر عمر معتبر است. در زمان نگارش شرط گرفتن آن چهار سال متوالی اقامت نوع الف را پشت سر گذاشتن است.

شهروندی فنلاند / پاسپورت فنلاندی داشتن

Finnish citizenship | Suomen kansalaisuus

فنلاند مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپا این امکان را می‌دهد که پس از مدتی اقامت قانونی در فنلاند بتوانید درخواست شهروندی این کشور را بدهید. در همین بلاگ و سایت میگری اطلاعات کامل راجع به این فرایند وجود دارد. توجه داشته باشید که شهروندی از داشتن اجازه اقامت دایم هم بهتر است. زیرا وقتی شهروند بشوید، دیگر به هیچ قیمتی از کشور فنلاند اخراج نخواهید شد ولی این مسیله در شرایط خاصی با اجازه اقامت دایم ممکن است پیش بیاید.

پاسخی بگذارید