روز اول در فنلاند

فرود اومدن توی یک کشور جدید معمولا سوالات و ابهامات زیادی رو در پی داره. مخصوصا اگه بار اول باشه. در این نوشته سعی میکنم تا جایی که میتونم این سوالات و ابهامات رو جواب بدم تا فرودتون بی دردسر تر بشه. من فرض می‌کنم مسافر انسانی است که از مثلا از ایران کارت اقامت گرفته و داره میاد فنلاند زندگی کنه، مثلا برای تحصیل در دانشگاه.

فرود در فرودگاه هلسینکی

خلبان اعلام می‌کنه که به زودی در هلسینکی هواپیما میشینه. با صبر و حوصله بشینید سر جاتون تا زمانی که در هواپیما باز بشه و با نظم و ترتیب از هواپیما خارج بشید.

توجه: نام فرودگاه هلسینکی در واقع فرودگاه وانتا (Vanta) است. وانتا شهر کوچکی چسبیده به هلسینکی است که فرودگاه آنجا قراردارد. با مقایسه با تهران میتوانید فرض کنید وانتا همان مهر‌آباد است. چون فاصله اش با مرکز هلسینکی خیلی زیاد نیست.

وصل شدن به اینترنت

فرودگاه هلسینکی اینترنت رایگان داره. میتونید به محض ورود به سالن فرودگاه به وای‌فای فرودگاه وصل بشید در صورت نیاز به اینترنت.

کنترل گذرنامه و مدارک در فرودگاه

دنبال بقیه مسافرا برید تا باجه‌های کنترل گذرنامه. صف مربوط به شهروندان اروپا و غیر اروپایی جداست. برید توی صف غیر اروپایی‌ها و توی صف منتظر باشید. نوبتتون که شد میتونید برید دم باجه و به انگلیسی سلام علک کنید و گذرنامه و کارت اقامت رو تحویل بدید. معمولا مامور گذرنامه در حد دو سه تا سوال ازتون میپرسه چرا اومدید فنلاند و به کدوم شهر میرید و غیره.

معمولا با اقامت دانشجویی این مرحله خیلی راحت میگذره. ولی برای اطمینان هر چی مدرک اضافه دارید همراه داشته باشید. مثلا یک کپی از آخرین مدرک تحصیلی، کپی از دعوتنامه دانشگاه و غیره. که اگه مامور خواست چیزی رو کنترل کنه شما آماده باشید.

گاهی دیده شده که حتی دم در هواپیما هم مامور مرزی به طور تصادفی بعضیا رو کنترل می‌کنه. استرس نگیرید. شما دیگه کارت اقامت دانشجویی دارید و کسی مانع ورودتون نمیشه. با آرامش سوالاتشون رو جواب بدید.

گرفتن چمدان‌ها

با رد شدن از سد مامور گذرنامه دنبال بقیه مسافرا برید تا برسید به ریل مخصوص چمدان‌ها. فرودگاه هلسینکی کوچیکه و تعداد ریل‌ها کمه ولی به هر حال روی مانیتورها نگاه کنید ببینید کدوم ریل برای پرواز شماست. من معمولا با دنبال کردن چهر‌ه‌های آشنای توی پرواز ریل مربوطه رو پیدا می‌کنم.

اگر چمدونتون زبانم لال روی ریل پیدا نشد همون جا باید برید به بخش بار اطلاع بدید و یک فرم پر کنید که چمدونتون نرسیده. این اتفاق توی پروازهای بین‌الملی گاهی میفته. و معمولا بعد از چند روز خود شرکت هواپیمایی چمدون رو میفرسته دم خونتون. نگران نباشید و البته امیدوارم چیزهای مهم مثل پول یا دارو و مدارک رو هرگز توی قسمت بار هواپیما نفرستید.

ضمنا اگه موقع دریافت چمدون دیدی خراب شده یا جاییش شکسته همونجا اعلام کنید، بهتون ممکنه در جا یک چمدون نو بدهند.

خرید سیم‌کارت اعتباری

اینترنت در روزهای اول میتونه خیلی به دردتون بخوره. توصیه می‌کنم توی فرودگاه یک سیم کارت اعتباری بخرید و همونجا تلفن رو روشن کنید. برای خرید سیم‌کارت باید به سوپرمارکتی که در فرودگاهه مراجع کنید. اسم این فروشگهای زنجیره‌ای آر‌کیوسکیه (R kioski) و به محض ورود به سالن عمومی فرودگاه میتونید پیداش کنید. سیم کارت اعتباری شاید حدود پنج یورو باشه و با همون پول یک مقدار اعتبار هم داره. ولی برای اطمینان میتونید توی همون مغازه مثلا ده یورو پول بریزید توش.

سیم کارت اعتباری رو میتونید با این عنوان از فروشگاه بخواهید: prepaid sim card و مثلا شرکت DNA یا Telia رو میتونید از اینترنت نگاه کنید ببینید چه گزینه‌هایی دارند. برای شارژ مجدد میتونید همیشه به همین فروشگاههای آرکیوسکی مراجعه کنید یا وقتی که کارت بانکی گرفتید اینترنتی از سایت خود شرکتی که سیم کارت رو ازش خریدید.

رفتن به خانه یا محل اقامت در هلسینکی و حومه

اگر کسی از طرف دانشگاه یا دوستان دنبالتون نمیاد، سه گزینه دارید برای رسیدن به خانه:

  1. حمل و نقل عمومی یعنی قطار و اتوبوس و مترو. نفری حدودا پنج یورو
  2. تاکسی ون فرودگاه. نفری بیست یورو به بالا
  3.   تاکسی معمولی. یک تاکسی با ظرفیت چهار نفر، بنا به مسیر متفاوته ولی احتمالا سی چهل یورو به بالا.

مسیریابی برای استفاده از قطار شهری و اتوبوس

اگر مایه‌دار نیستید یا به حفظ محیط زیست علاقمندید میتوانید با حمل و نقل عمومی به سادگی از فرودگاه به محل اقامتتان برسید. برای این روش بهتر است از سایت اچ‌اس‌ال https://www.hsl.fi/en/timetables-and-routes و یا گوگل مپ استفاده کنید. به طور کلی صرف نظر از این که کجای فنلاند می‌خواهید بروید معمولا باید از فرودگاه با قطار شهری به ایستگاه قطار مرکزی هلسینکی بروید و از آنجا با وسیله بعدی به مقصد برسید.

خرید بلیط حمل و نقل عمومی

شرکت HSL مسول حمل و نقل عمومی هلسینکی و حومه است. ایستگاه قطار فرودگاه هلسینکی در زیرزمین فرودگاه قرار دارد. در همان جا یعنی دقیقا در کنار سکو دستگاههای می‌بینید که میتوانید از آنها بلیط این شرکت را بخرید. بلیطها میتوانند حالت‌ها و مناق مختلفی داشته باشند. برای اطلاع دقیق می‌توانید از سایت شرکت https://www.hsl.fi/en/tickets انواع آنها را ببینید. ممکن است برایتان بهتر باشد بلیط یک ساعته بگیرید. یا یک روزه. یا یک هفته‌ای. خود سایت شرکت با وارد کردن مبدا و مقصد می‌تواند به شما بگوید چه بلیطی مورد نیازتان است. اگر در هلسینکی و حومه ماندگارید توصیه میکنم اپ موبایل شرکت را نصب کنید.

۲. رفتن با تاکسی‌ون فرودگاه

اگر حوصله حمل و نقل عمومی و آدرس پیدا کردن ندارید من گزینه سه رو پیشنهاد می‌کنم. یعنی میتونید از تاکسی ون‌های فرودگاه استفاده کنید. باجه اونها توی خود فرودگاهه و البته از قبل هم میتونید بهشون ایمیل بدید و بپرسید کرایه رسیدن به مقصدتون چقدر می‌شه. قیمتهاشون در زمان نگارش از ۲۲ یورو شروع می‌شه. توجه کنید که این قیمت ممکنه یک سوم تاکسی معمولی باشه. سایت تاکسی فرودگاه اینه https://airporttaxi.fi/en

۳. رفتن با تاکسی

تاکس در فنلاند معمولا گران است. اگر پولش را دارید و آلوده کردن زمین مهم نیست گزینه راحتی است. ممکن است از فرودگاه تا مرکز هلسینکی پنجاه یورو آب بخورد. این فقط یک حدس است دقیق نمیدانم.

رفتن به خانه در سایر شهرهای فنلاند به غیر از هلسینکی و حومه

برای رفتن به سایر شهرهای فنلاند مثل تامپره، تورکو و غیره میتوانید ابتدا با قطار شهری هلسینکی طبق توضیحات بالا خودتان را به ایستگاه قطار مرکزی هلسینکی برسانید و از انجا بلیط قطار بخرید و به شهر نهایی برسید. سایت شرکت قطار فنلاند اطلاعات کافی در این زمینه دارد vr.fi . و بلیط قطار را میتوانید قبلا آنلاین و یا حضورا در ایستگاه قطار مرکزی هلسینکی خریداری کنید. برای اتوبوس میتوانید از سایت onnibus استفاده کنید، یا از اتوبوس های Express Bus. اتوبوس های اکسپرس باس خود فرودگاه حرکت میکنند و اگه کارت دانشجویی فنلاندی همراهتون باشه نصف قیمت باهاتون حساب میکنن. پول رو به خود راننده موقع ورود میدین ولی اگه کارت بانکی با قابلیت خرید آنلاین تو اروپا دارین میتونین از سایتش مستقیم بخرین و از مزیت های تخفیف های گاه و بیگاه خرید آنلاینش استفاده بکنین.

پاسخی بگذارید