انتخابات مجلس نمایندگان فنلاند ۲۰۱۹

به زودی انتخابات مجلس نمایندگان فنلاند برگزار می‌شود و شهروندان فنلاندی دویست نفر را برای نوشتن قوانین کشورشان برای چهارسال آینده انتخاب می‌کنند. این نوشته راهنمای شرکت در این انتخابات است.

چه کسانی می‌توانند رای بدهند؟

هرکس که شهروند فنلاند باشد. يعنی گذرنامه فنلاندی داشته باشد و به سن رای دادن رسیده باشد. تمام اشخاص دارای این شرایط تا الان باید نامه‌ای دریافت کرده باشند که راهنما‌یی‌های لازم را راجع به رای دادن در خود دارد.

چرا رای بدهیم؟

برای کسانی که به فنلاند مهاجرت کرده‌اند، یک دلیل خوب برای رای دادن می‌تواند این باشد که از وروود نمایندگان نژادپرست و ضد مهاجر در مجلس فنلاند جلوگیری کنند.

به چه کسی‌ رای بدهیم؟

سازمان صدا و سیمای فنلاند(YLE) وبسایتی دارد که با پرسیدن چند سوال به شما می‌گوید کدام نامزد نمایندگی مجلس نظرش به نظر شما نزدیک‌تر است. این سایت به زبان‌های انگلیسی، فنلاندی، سویدی و روسی در دسترس است. به علاوه این که با سرویس ترجمه گوگل می‌توانید سایت را به فارسی ترجمه کنید. نشانی این سایت این است

https://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaali2019/?lng=en

به طور کلی مهم‌تر از این که به چه کسی رای می‌دهید، مهم این است که به چه حزبی رای می‌دهید. این احزاب معمولا احزاب طرفدار حقوق مهاجران و حفظ کره زمین هستند

Vasemmistoliitto
Vihreät
Sosiaalidemokraatit

چه زمانی انتخابات برگزار می‌شود؟

روز اصلی انتخابات روز چهارده‌ام آوریل سال ۲۰۱۹ است. ولی امکان رای دادن قبل از آن تاریخ هم وجود دارد.
برای پیدا کردن توضیحات کامل در نشانی ذیل می‌توانید راهنمای فارسی وزارت دادگستری فنلاند راجع به رای دادن را بخوانید:
https://vaalit.fi/documents/5430845/12667511/farsiپاسخی بگذارید