بچه‌دار شدن در فنلاند

فنلاند یکی از بهترین کشورهای دنیا برای بچه‌دار شدن حساب می‌شه. در این نوشته به چند نکته که از برخی پدر و مادرها شنیدم می‌پردازیم.

جعبه وسایل نوزاد

دولت فنلاند به همه نوزادانی که در این کشور به دنیا بیایند بسته‌ای ارسال می‌کند که در آن چیزهایی مثل لباس نوزاد، کاپشن، جوراب کلاه و غیره میدهد. این بسته رایگان است و تنها شرط گرفتن آن این است که چهارماه قبل از زایمان مادر به دکتر مراجعه کرده باشد. (ممکن است قوانین عوض شده باشد، خودتان تحقیق کنید!)

یکی از مادرانی که با ما صحبت کرد میگفت تا شش ماه بعد از زایمان نیاز به خرید لباس برای نوزادم نداشتم و لباسهای داخل بسته کافی بود.

برخی از این جعبه به جای گهواره هم استفاده می‌کنند. در عکس بالا جعبه روی میز است.

برای آشنایی بیشتر با این بسته وسایل به این صفحه در ویکیپدیا نگاه کنید.

بیمه خصوصی برای کودک

اگر چه درمان در فنلاند رایگان است، ولی پدر و مادری که با آنها صحبت کردیم به شدت تایید میکردند که برای کودک بیمه خصوصی بگیرید و این کار را باید چند ماه قبل از تولد نوزاد انجام دهید. این بیمه هزینه‌ای شاید حدود چهارصد یورو در سال باشد، و با خرید این بیمه میتوانید کودکتان را به سرعت در هر درمانگاه خصوصی معالجه کنید. ولی اگر کودک بیمه نباشد هزینه درمانگاههای خصوصی بسیار بالا است و در مراکز دولتی ممکن است کمی صف وجود داشته باشد.

گرفتن اتاق خانوادگی در بیمارستان

در صورت درخواست از بیمارستان به شما اتاق خانوادگی می‌دهند و پدر و مادر می‌توانند در صورت نیاز در بیمارستان در اتاق خصوصی‌شان بمانند، در صورت نیاز به ماندن در بیمارستان قبل یا بعد از زایمان.

 

روز زایمان خوراکی همراه داشته باشید

در روز زایمان میوه‌ای، بیسکوییتی چیزی همراه داشته باشید چون ممکن است بیمارستان هیچ خوراکی‌ای برایتان نیاورد.

 

برای بردن نوزاد به خانه باید روی ماشین صندلی کودک باشد

بیمارستان وظیفه دارد مطمين شود که ماشینی که کودک را خانه می‌برد حتما صندلی کودک دارد. در فنلاند نمیشود کودک را در ماشین بغل کرد، به خاطر امنیت کودک. در موردی شنیده‌ام که پرستار با مادر به حیاط بیمارستان رفته تا باش چشم خودش صندلی کودک را در ماشین ببینید.

 

اگر نوزادتان را خیلی آزمایش کردند نترسید

فنلاند روی سلامت نوزاد خیلی حساس است. دکترها با دست و دلبازی بالا نوزاد را برای آزمایش‌ و بررسی در چند ماه اول به همدیگر معرفی می‌کنند. این طبیعی است و نباید نگران شوید.

 

عکس

By GrumpyFinn (redditor /u/GrumpyFinn) [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

نظر دهید