توالت‌های خشک در فنلاند پرآب

فنلاند کشور دریاچه‌هاست. نزدیک به ۱۸۸۰۰۰ دریاچه‌ای که در این کشور قرار دارد، آن را به کشوری سرسبز و پر آب تبدیل کرده. با این حال، اخیرا برای صرفه جویی در مصرف آب شرب، استفاده از نوعی توالت در این کشور مرسوم شده، که بدون آب کار می‌کند. یعنی در آنها نیازی به استفاده از سیفون و هدر دادن آب قابل شرب پس از هر بار استفاده نیست.

کارکرد این توالت‌ها به این شکل است که فضولات در زیر توالت به مخزنی وارد می‌شوند که در آنجا برای مدتی طولانی انباشته می‌شوند، تا به کود تبدیل شوند. این کودها بعد از زمانی حدود سه سال، در مزرعه‌ها استفاده می‌شوند.

البته لازم به ذکر است که در این گونه توالت‌ها هم  استفاده از آب برای بهداشت شخصی، برای فرد استفاده کننده وجود دارد، بنا براین نیازهای مذهبی کاربران هم میتوانند برطرف کنند. و فقط قسمت اصلی آبی که در سیفون هدر می‌رود حذف شده. دیگر این که این توالت‌ها اصلا بوی نامطبوع نمی‌دهند، و این موضوع در طراحی آنها لحاظ شده.

حال عجیب است که چرا این توالت‌ها در کشور خشکی مثل ایران که همواره با مشکل کم آبی و خشک سالی رو به روست استفاده نمی‌شوند.

 

این عکس مربوط به یک توالت خشک در رستورانی در فنلاند است. روی آن نوشته: این توالت کاملا بدون آب کار می‌کند، و با استفاده از آن در هر سال به طور میانگین یکصد هزار لیتر‌آب صرفه جویی  می‌شود.

 

برای اطلاعات بیشتر راجع به این توالت‌ها می‌توانید به صفحه ویکی‌پدیای مربوط به آن مراجعه کنید، این صفحه با کمک چند نفر از دانشجویان ایرانی در فنلاند ترجمه شده. برای رفتن به صفحه ویکی‌پدیای توالت‌های خشک اینجا کلیک کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «توالت‌های خشک در فنلاند پرآب»

  1. سلام من براي سپتامبر در دانشگاه هلسينكي قبول شدم ميخواستم ببينم چطور ميتونم كار پيدا كنم و از كجا بايد واسه كار دانشجويي اقدام كنم

    1. سلام. به سلامتی.
      کار دانشجویی اول باید دید دانشگاتون و رشتتون داره یا نه.
      طریقه پیدا کردن کار اینه که هر کس رو دیدید هر جا ازش بپرسید کار داره یا نه و از کجا پیدا کرده!

پاسخی بگذارید