تمیز کردن ماشین در فنلاند

در این یادداشت به راههای مختلف تمیز کردن ماشین در فنلاند می‌پردازیم. البته طبق تجربه من، اینجا ماشین مثل تهران زود کثیف نمیشه، که احتمالا به خاطر تمیزی هوا و بارندگی زیاده. ولی به هر حال حداقل موقع فروش ماشین باید تمیزش کرد 🙂

روشهای مختلف:

۱. تمیز کردن ماشین در منزل ویا کنار رودخونه‌های اطراف. توضیح خاصی نداره. البته من زیاد ندیدم این پدیده رو اونقدر که در تهران می‌دیدم.

۲. جارو کردن ماشین در پمپ بنزینهای نسته (Neste). معمولا در اغلب پمپ بنزینهای نسته در محوطه یک جاروبرقی بزرگ نصبه که با خرید ژتون از صندوق میتونید ازش استفاده کنید. آخرین بارقیمتش برای پنج دقیقه جارو زدن نزدیک یک یورو و بیست سنت بود. من با ده دقیقه همه ماشین رو جارو کشیدم. عکسش رو اینجا گذاشتم. بعد از جارو هم میشه بیرون ماشین رو با دستمال مرطوب تمیز کرد.

۳. رفتن به کارواش خودشور (یعنی کارگر نداره، خودتون باید شلنگ رو بردارید بشورید) شرکت نسته (Neste). باز دوباره شرکت نسته کنار پمپ بنزینهاش اتاقهای شستشوی ماشین داره که اونجا شلنگ با آب داغ پر فشار هست، که میتونید خودتون باهاش ماشین رو بشورید. هزینه هر یک و نیم دقیقه استفاده ازش فکر میکنم آخرین بار یک یورو و بیست سنت بود. با ۳ تا یک و نیم دقیقه میتونید کل ماشین و چرخها رو بشورید اگر سرعتتون بالا باشه.

۴. رفتن به کارواش اتوماتیک. شرکت شل و با برند ST1 یک سری کارواش کاملا اتوماتیک داره که لازم نیست از ماشین پیاده بشید. من خودم تاحالا نرفتم ولی میدونم اگر از اینترنت بخرید بلیطش رو و در ساعت خلوتی یعنی ۹ تا ۱۲ شب برید قیمتش با ۵۰ درصد تخفیف میشه ۱۵ یورو.

۵. رفتن به کارواش سنتی با کارگر. این مدل از کارواش احتمالا باید گرونترین حالتش باشه که من هیچ وقت بهش فکر نکردم 🙂

 

2 دیدگاه دربارهٔ «تمیز کردن ماشین در فنلاند»

 1. با سلام
  یک استاد درفنلاند از پایان نامه بنده خوش اومده وطرح موضوع کردم حتی به بنده فرصت داده که مقاله ومدرک زبانم را اماده کنم. متاسفانه میگه بورسیه نمیتونه به من تعلق بگیره(درمقطع دکتری).حتی اخرین ایمیل که زده گفته که هزینه زندگی روچیکار میکنی؟
  با این اوصاف با رشته فلسفه اخلاق /راهی وجود داره که بتونم ازنهادهای مختلف فنلاندی بورسیه بگیرم؟کار چطور؟

  1. سلام
   متاسفانه در فنلاند هم اغلب در حق رشته های با ارزش علوم انسانی کم لطفی میشه و دانشگاه حقوق یا کمک هزینه به دانشجو اقدام نمیکنه. در این رشته ها تا جایی که دیدم اینطوریه که دانشجو یا محقق کارش رو شروع میکنه، و بعد شروع میکنه برای درخواست کردن برای کمک هزینه از سازمانهای مختلف. مثلا سازمان CIMO که در فنلاند کارش اهدای کمک هزینه به دانشجوها و محقق هاست.

   به نظرم ریسکش بالاست، اگه بتونید یه کشور یا دانشگاهی رو پیدا کنید که از اول راه بهتون تضمین حقوق بدهند، بهتره. در غیر این صورت به امید بورسیه و کار اومدن فنلاند خیلی استرس زا خواهد بود براتون. چون حتی کار ساده هم به سادگی گیر نمیاد بدون زبان فنلاندی. نمیخوام نا امیدتون کنم، ولی اینا چیزاییه که به مغزم میرسه الان. حالا میخواهید مستقیم با کیمو تماس بگیرید، یا از استادتون بپرسید احتمال پول گرفتن از کیمو چقدره.
   سایت کیمو:
   http://www.cimo.fi/frontpage

پاسخی بگذارید