کارگر ایرانی، کارگر فنلاندی

به طور اتفاقی در جریان ماجرای دو کارگر گرفتم. اولی در تهران در یکی از شیک ترین رستورانهای تهران، بعد از اتمام هنرستان آشپزی حدودا هفت ماه پیش مشغول به کار شده بود. دومی توی فنلاند در یک کارگاه شیرینی پزی کار دانشجویی پیدا کرده بود، اون هم حدود هفت ماه پیش.
مقایسه شرایط کاری این دو نفر رو مینویسم در این پست. البته نمیشه گفت همه کارفرماهای فنلاندی اینطورند، یا کارفرماهای ایرانی اون طورند. خوب و بد همه جا هست به هر حال.


ساعات کار، زنگ تفریح و مرخصی
ایران: رستوران هر روز از ده صبح تا 12 الی دوی بعد از نصفه شب باز است. بیشتر کارگرها شیفت کامل دارند، یعنی از صبح تا شب سر کارند. یعنی روری 14 تا 16 ساعت. مرخصی گرفتن شتری است که به این مفتیها در خانه کشی نمیخوابد. تنها باری که کارگر مربوطه موفق شد در این هفت ماه مرخصی بگیرد، یک مرخصی سه روزه بود برای رفتن به یک عروسی.
زنگ تفریح بین کار معنی ندارد. قانون اشپزخانه در رستوران ایرانی میگوید کارگر نباید بنشیند.
فنلاند:
کارگاه از شش صبح تا 12 ظهر الی سه بعد از ظهر باز است. کارگران هر دو ساعت، ده دقیقه استراحت میکنند. هر روز که بخواهی میتوانی مرخصی بگیری. معمولا همه یک ماه در تابستان به تعطیلات میروند.
حقوق، بیمه، مزایا
ایران: کارگر ایرانی ساعتی چهار هزار تومان حقوق میگیرد. یعنی کمتر از یک یورو. تا روز آخر هم بیمه نشد. به بهانه این که جواز رستوران اماده نیست.
فنلاند: کارگر در فنلاند ساعتی 10 یورو میگرد. اگر عصرها کار کند اضافه حقوق دارد. اگر روز تعطیل کار کند حقوق دو برابر میگیرد. از هفته اول بیمه شده و حقوق بیکاری و بیماری و … را در صورت نیاز خواهد گرفت.
ترک کار
ایران: بعد از این که کارگر ایرانی درخواست ترک کار کرد، با فحش و بد و بیراه کارفرما همراه شد، به اتهام این که فقط میخواسته کار یاد بگیرد و برود. کارفرما از دادن گواهی سابقه کار امتناع کرد. کارگر مجبور شد یک ماه و نیم دیگر هم بماند تا به جایش کسی را پیدا کنند.
فنلاند: با ارزوی موفقیت در مراحل بعدی زندگی، گواهی سابقه کار، و یک دست لباس کار به نشان یادگاری گرفت و از روزی که دلش میخواست با کارگاه خداحافظی کرد.

8 دیدگاه دربارهٔ «کارگر ایرانی، کارگر فنلاندی»

    1. سلام. برای این دسته از کارها معمولا باید فنلاندی بلد باشید حرف بزنید، یا لا اقل تحصیلی بیاید بعد بتونید کم کم فنلاندی یاد بگیرید و حرف بزنید. این که کسی مستقیم به خاطر کار بیاد فقط در حالتی میشه که اول کار رو پیدا کرده باشید.

  1. با سلام و ممنون از راهنماييها و اطلاعات خوبتان ،شغل فني در فنلاند مثل تكنسين آسانسور يا نصاب حرفه اي درهاي هوشمند شيشه اي دزدگير أماكن ،و ..به چه صورته ؟آيا خوب هست؟

    1. سلام. من از روش سرمایه گزاری چیزی نشنیدم تا حالا برای مهاجرت به فنلاند… حالا اگه از یه راه دیگه مثلا تحصیلی بیاید اینجا بعد شرکت بزنید فرق میکنه، ولی به طور مستقیم با سرمایه گذاری من نمیدونم.
      http://gik.fi/chetori

پاسخی بگذارید